Bulvár
Ha túl realisztikus játékot készítesz, azzal készülnek majd az álhírek is...
Reagált végre a Bohemia Interactive az évek óra keringő fake videókra.
2022.11.29. 13:35 | szerző: Lacko | kategória: Bulvár
Az "Így lőnek le a pakisztániak egy indiai repülőt" vagy "ukrán drónok lőnek ki egy teljes orosz menetoszlopot" megjelölésű videók legtöbbször az Arma 3-mal készült álhírekhez könnyen felhasználható jelenetekből állnak, és nem a valóságot látjuk rajta. Mert ahogy a játékoknak egyre élethűbb a grafikája, annál inkább felhasználhatóak álhírgyártáshoz is. Klasszikus eset, amikor egy tini a Red Dead Redemption 2-ben készült képernyőképet küldött be egy TV-adásba, mint legszebb nyaralási fotó, ahol szépen le is közölték.
Így keveredett bele a kamupropaganda gyártásba a cseh Bohemia Interactive fejlesztőcég is, mint Pilátus a Credóba. Hiszen már jóval Ukrajna megtámadása előtt is felhasználták az Arma 3 játékban készült videókat különböző harmadik világbeli államok, hogy saját győzelmeiket ünnepeljék. De azt senki sem hitte volna, hogy egy szép napon már a világ legnagyobb TV-csatornái is be fogják nyelni ezeket a videókat, mintha valódiak lennének. Azonban a jelenleg tartó információs háborúban erre is sor került.
Ezért aztán sok év után, de kénytelen volt a fejlesztőcég is reagálni erre. Elnézést kértek - kis reklám -, amiért túl realisztikusra sikerült a játékuk, és összeállítottak egy listát (nem feltétlenül a PlayDome olvasóinak, inkább a fogalmatlan újságíróknak ;-) ), hogy mire figyeljenek, ha hitelesnek tűnő harctéri videókat látnak. És hogy mikor éljenek a gyanúval, hogy lehet, hogy nem is valódi a felvétel:
- Ha a videónak túl alacsony a felbontása - többéves okostelefon-modellek is HD-s felvételeket készítenek. Lehet, hogy csak azért ilyen alacsony, hogy ne látszódjon jól, hogy ez csak egy játékból kiszedett film.
- Ha a kamera túlontúl remeg - persze nem kell sziklaszilárd kezű operatőröket feltételezni harci környezetben, de lehet, hogy szintén a túl egyértelműen játékra utaló jeleket szeretnék a remegéssel eltüntetni, a monitort filmezve.
- Ha a jelenet éjszakai - sötét jeleneteknél még sokkal nehezebb észrevenni, ha játékról van szó.
- Ha nincs hang a videó alatt - (ez lehet egy bohémiás gyónás is, de) szerintük a játékoknak nem realisztikus a hangja.
- Nincsenek emberek a képen, csak technika - embereket nehezebb élethűen ábrázolni egy játékban, mint pl. egy tankot.
- Ha a HUD egyes elemei belógnak a videóba - na ennyire béna kamu videót én még nem láttam, pedig mindig megnézem őket, mert annyira tipikus Arma 3-asok.
- Gyanúsan természetellenes robbanások - a legtöbb játékban (de valljuk be, ez főleg az Arma 3-ra igaz) nem túl élethűek a robbanások.
- És végül az utolsó tipp már nem (csak) újságíróknak szól. Ha nem hihető a látott jelenet - a katonai felszerlések szakértői azonnal kiszúrják, ha nem az adott konfliktushoz megfelelő eszközt használnak. Például az egyik legismertebb ilyen kamuvideón egy amerikai légelhárító ágyúval lőnek le egy amerikai A-10-es repülőt... De gyanúra adhat okot egy nem valós álca is.
■
Az olvasás mellett szívesen írnál is híreket?
» Jelentkezz hozzánk hírszerkesztőnek! «